Sizlerden gelen genel sorular ve taleplere ilişkin bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. DepoKampanya olarak müşteri memnuniyeti en büyük önceliğimizdir, bu nedenle müşterilerimizden gelen talepleri en kısa zamanda sonuçlandırarak alışveriş deneyimini mükemmelleştirmek için çalışmaktayız.


Satın aldığım ürün nerede üretiliyor?

Tüm ürünlerimiz Türkiye’de üretilmektedir.

Siparişim ne zaman kargoya verilir?

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Satın aldığım ürün ne zaman teslim edilir?

Sipariş öncesi ilanın detay sayfasında tahmini teslimat tarihini görebilirsiniz. Nakliye ile teslimatlarda sipariş verildikten sonraki 2 gün içinde teslimat tarihi size mail ve SMS yoluyla iletilecektir. Kargo ile teslimatlarda sipariş sonrası kargoya verilme, dağıtıma çıkma ve teslimat gibi bilgileri SMS ve e-mailinden takip edebilirsiniz.

Teslimat adresini değiştirebilir miyim?

Siparişinizin kargo teslim bilgisi gelene kadar teslimat adresinizi değiştirebilirsiniz.

Sipariş ettiğim ürün yerine farklı bir ürün geldi ne yapmalıyım?

Gelen ürünün fotoğrafını Whatsapp iletişim numaramız 0532 440 91 66 numaralı telefona ilettikten sonra tarafınıza iletilecek olan gönderi kodu ile kargo firmasına teslim edebilirsiniz.

Sipariş ettiğim ürün eksik geldi ne yapmalıyım?

Teslim edilen ürünlerinizin fotoğraflarını Whatsapp iletişim numaramız 0532 440 91 66 numaralı telefona iletiniz. Kontroller sağlandıktan sonra firmamız veya kargo firması tarafından kaynaklanan hatalardan dolayı eksik gönderilen ürünleriniz kargolanacak ve tarafınıza bilgi verilecektir.

Ürünü satın almadan önce görebilir miyim?

İletişim sayfasında belirtilen adreste ürünleri görebilirsiniz.

Ürünüm hasarlı olarak geldi. Ne yapmalıyım?

Kargodan teslim alınan ürün kontrol edildikten sonra ürünün fotoğrafını Whatsapp iletişim numaramız 0532 440 91 66 numaralı telefona iletiniz. Sonrasında tarafınıza iletilecek olan gönderi kodu ile kargo firmasına teslim edebilirsiniz.

Kargomun durumu teslim edildi olarak gözüküyor ancak ürünüm elime ulaşmadı. Ne yapmalıyım?

Sistem tarafından iletilen kargo takip bilgisi ile ilgili kargo şubesinden sorgulama yapabilirsiniz.

Siparişimi nasıl iptal ederim?

Sipariş edilen ürün kargoya teslim edilene kadar iptal hakkı mevcuttur ancak kargoya verildikten sonra iptal etmek mümkün değildir. Kargoya verildikten sonra iptal edilen ürünler için kargo bedeli müşteriden mahsup edilerek kalan bedel müşteriye aktarılacaktır.

Kampanya ve indirimlerden nasıl haberdar olabilirim?

www.depokampanya.com web sayfasına üye olan herkese kampanya ve indirim bilgilendirme maili otomatik olarak gönderilir.

Ödeme seçenekleri nelerdir?

Online kredi kartı, banka hesap kartı, havale ve EFT ile ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartı ile yapacağınız ödemeler 3D ve SSL ile korunmaktadır. Kart bilgileriniz hiçbir şekilde kaydedilmemektedir.

Faturalarıma nasıl ulaşabilirim?

Faturalarınız siparişinizde bildirilen mail adresine sistem üzerinden gönderilir.